Anksioznost i napadaji panike

Zašto bi se čovjek toliko uplašio života, ili nečega u životu, da ga uhvati panika ili anksiozni poremećaj?

Zato što osjeća da mu nedostaje neka sposobnost, ili sposobnosti, kojima bi mogao prevladati situaciju ili problem.

U osnovi paničnih  stanja ili napada mogu stajati različite stvari o kojima govore različiti psihoterapijski pravci: nesvjesni uzroci, trauma, iracionalna uverenja… Sve je to točno.

Ali, zašto neko drži u nesvjesnom neke sadržaje koje bi mogao osvjestiti  i proraditi?

Zašto ponavlja traumu umjesto da je osvjesti, psihološki obradi?

Zašto inteligentna osoba stvara i održava iracionalna uvjerenja o sebi, svijetu, životu? Ako bi sama, i bez pomoći stručnjaka, razmislila o načinu na koji misli, mogla bi shvatiti  da ima iracionalna uvjerenja.

Život nas stalno suočava sa našim iracionalnim uvjerenjima kroz posljedice sa kojima se suočavamo. Zašto ne učimo iz tih iskustava?

Odgovor leži u bazičnim sposobnostima za obradu emocija – emocionalnim kompetencijama koje nismo razvili, a koje bi nam omogućile da izađemo na kraj sa životnim problemima i emocijama koje oni izazivaju.      

Kad ne razvijemo te osnovne i bazične sposobnosti, pokušavamo rješiti životne probleme onako kako znamo i možemo bez tih sposobnosti koristeći, kao zamjenu, razne „skupe” i neefikasne obrambene mehanizme, npr.  „skrpi” nešto „kako-tako”, po principu „drži vodu dok majstori odu”.

Na taj način razvijamo organizirane sisteme misli, emocija i ponašanja, takozvane  „kontravještine”.

Kontravještine su nelegitimni načini da obavimo neke životne zadatke, oblici „fušeraja” kojima pokušavamo „zakrpati  rupe” u vlastitim sposobnostima da se nosimo sa životom, lakši načini da se nosimo  sa nekom frustracijom,  neugodnosti, boli…ali, na duže staze, na taj način zaustavljamo razvoj naših životnih kompetencija-sposobnosti, i koštaju nas puno.

Anksioznom poremećaju u integrativnoj psihoterapiji, pristupamo preko izgradnje ili deblokiranja tih bazičnih sposobnosti za obradu emocija koje ne funkcioniraju, a zbog toga dolazi do anksioznih reakcija ili poremećaja.

Ljudi koriste razne kontravještine na sebi i u odnosima sa drugima zato što nisu razvili ili ne koriste (zbog blokada) legitimne ljudske sposobnosti za upravljanje emocijama.

Koje su to sposobnosti?  Više o njima pročitaj na ovoj stranici pod naslovom Integrativna psihodinamska psihoterapija. Ovdje ih samo navodim.

1. Neutralizacija – “Regulator psihe”

2. Mentalizacija – “ Artikulator psihe”

3. Cjelovitost objekta- “Ljepilo psihe”

4. Konstantnost objekta- ”Stabilizator psihe “

5. Tolerancija na frustraciju – “Imunitet psihe“

6. Tolerancija na ambivalenciju – “Usmjerivač psihe”

7. Volja – ”Motor psihe”

8. Inicijativa- ”Pokretač psihe”

Kao ljudska bića vrlo smo kompetetni  u tome da nikada ništa ne radimo ako od toga nemamo  neku korist.  Čak i kada radimo očigledno destruktivne ili autodestruktivne stvari, radimo ih zato što iz tih aktivnosti izvlačimo neku  emocionalnu korist, neko zadovoljstvo ili neko, makar privremeno i skupo, oslobađanje od tenzije, straha, bola ili nekih drugih emocija i stanja.

Ta „korist” ne mora biti, i često nije, razvojna.

Ne vodi nas ka napredovanju, razvoju sposobnosti, sticanju životnih  kompetencija…ali čini da nešto, makar na kratko, bude ljepše, lakše ili manje bolno, predstavlja  „manje zlo”.

Da bismo promjenili rezultate, ako nam se ne sviđaju  neke životne posljedice, moramo promjeniti vještine koje do njih dovode.

Potrebno je da, prvo, prepoznamo, detektiramo svoje kontravještine, pa da ih, potom, zamjenimo legitimnim emocionalnim kompetencijama.

Na taj proces je usmjerena O.L.I. integrativna psihodinamska psihoterapija.

O.L.I. je pristup čovjeku preko sposobnosti – proces osvješćivanja kontravještina i razvoj bazičnih emocionalnih kompetencija.

Panični napad može nastati kada životna situacija od nas zahtjeva bilo koju od navedenih sposobnosti koje nisu razvijene ili su blokirane. Zapravo, onda kada mi nešto želimo i hoćemo, a nemamo način da to i ostvarimo.

Kada kontravještine nisu dovoljne da nas dovedu do nečega što nam je važno, da ovladaju anksioznošću, a bazične sposobnosti nisu razvijene da zamjene  kontravještine, nastaje velika anksioznost koja može prerasti u napad panike i panična stanja.

Panika nastaje kada nešto hoćemo, a ne možemo. Ona je, na neki način, prijatelj, koliko god to čudno zvučalo. Panika je unutrašnje upozorenje da nešto nije u redu, da „ne možemo više tako”, da nešto moramo mjenjati da bismo dostigli ono što u životu želimo, ili da ubijemo vlastite želje i potrebe.

Panika je unutrašnji poziv na odrastanje, na razvoj sposobnosti. Panični napad je šansa.  Ako je iskoristimo, natjerati će nas da se razvijamo i postanemo kompetentniji.

Ako je ne iskoristimo, natjerati će nas na zloupotrebu još skupljih kontravještina koje vode umrtvljavanju, nerealnosti,  samoobmani.  

Kontraveštine moramo zamjeniti sposobnostima jer „nema zanata bez alata”.

Bazične emocionalne kompetencije su naš alat za nošenje sa životom.

Svaka od njih je alat za zdravo ovladavanje određenom vrstom anksioznosti.

Ne postoji jedan anksiozni poremećaj.

Svaka od sposobnosti koje  sam gore u tekstu navela ima svoj specifični oblik anksioznosti koji nastaje kada sposobnost nije razvijena.

Da vidimo koje su to emocionalne alatke i koju vrstu anksioznosti donosi njihov deficit.

Neutralizacija i mentalizacija -anksioznost preplavljivanja

Cjelovitost objekta – progoniteljska anksioznost

Konstantnost objekta – separacijske anksioznosti

Tolerancija na frustraciju – anksioznost nepodnošenja osujećenja (to ne mogu podnjeti)

Tolerancija na ambivalenciju – anksioznost odlučivanja, greške

Volja – anksioznost samopodrške, istrajavanja

Inicijativa – anksioznost isticanja, rivaliteta.

Ne pristupamo svakoj vrsti anksioznosti na isti način.

Zapravo, ne “lječimo” anksioznost, već se usmjeravamo na emocionalnu kompetenciju koja nije razvijena – koja je psihodinamski mehanizam prevladavanja te anksioznosti.

Ako imaš strahove, anksioznosti ili napadaje panike i u potrazi si za psihoterapeutom koji bi ti na tom putu pružio podršku, zakaži svoj prvi besplatni termin sa mnom i otkrij jesam li ja osoba koja ti može biti podrška na tvom putu povratka sebi.

Vidimo se na besplatnom prvom terminu koji možeš zakazati putem ovoga linka Kalendar – Marina Jelic

Ostavite komentar